Ima dana kada se budimo tužni, a onda naša kasnija dinamika i komunikacija obaveza potisne jutarnja nelagodna osećanja. Dogodi nam se čak da nekoliko sati ili dana u kontinuitetu izgubimo sklonost ka inicijativama ili ne nalazimo razloge za životnu radost. Nekada smo na svojim poslovima slabo koncentrisani ili usporeni, čak zapitamo sebe da li naš život ima smisla.
Uvaženi psihijatar prof. dr Slavica Đukić Dejanović otkriva kako da uz pomoć upitnika sami procenimo da li smo i koliko depresivni. Profesorka napominje da ovaj test ne služi za postavljanje dijagnoze depresije, već savet kako dalje da postupamo u skladu sa dobijenim rezultatima.
Foto: specijalista psihijatrije prof. dr Slavica Đukić Dejanović
Svako od nas u nekom trenutku života se može suočiti u kraćem ili dužem periodu sa simptomima depresivnog raspoloženja, a ti simptomi se mogu javiti sa razlogom ili bez razloga. Naravno, takvi simptomi ne potvrđuju dijagnozu depresije – ozbiljne bolesti. Predlog je da u ovakvim okolnostima koristimo upitnike za samoprocenu sopstvenog funkcionisanja i raspoloženja, tj. da sami pristupimo tumačenju upitnika i donesemo odluku o daljim koracima u vezi sa simptomima depresije. Upitnika za samoprocenu simptoma depresije ima dosta, mi smo se opredelili za takozvani PHQ9 (The Patient Health Questionnaire). Ovo je instrument zasnovan na devet bitnih kriterijuma za depresivni poremećaj. Studije validnosti pokazuju da je za one koji su postigli ocenu 10 na testu ili više je između 7% i 13,6% veća verovatnoća da će im stručnjaci za mentalno zdravlje dijagnostikovati depresiju.
Upitnik za samoprocenu simptoma depresivnosti PHQ9
Ovaj upitnik ima svrhu da proceni intenzitet simptoma depresivnosti i ne predstavlja potvrdu dijagnoze depresije
Koliko često ste u poslednje dve nedelje imali neku od sledećih tegoba?