Šta svi želimo? Da živimo život sa što je moguće više zadovoljstva, a što manje bola i patnje. Znamo da je nemoguće biti stalno zadovoljan i izbeći patnju, ali svojim načinom razmišljanja možemo povećati sebi šanse za zadovoljstvo, a što je još važnije možemo umanjiti psihičku bol. Dakle, evo kako se osloboditi negativnih emocija. Raspoloženje je posledica naših misli, a kako misli možemo da kontrolišemo, samim tim upravljamo i svojim emocijama, ističe dr Aleksandra Damjanović, specijalista psihijatar.
Kako prepoznati negativne emocije?
Možda tako ne izgleda, ali kad posmatramo određenu situaciju, mi pravimo zaključak u vezi sa njom. Na primer: „U poslednje vreme nemam snage da se borim sa obavezama na poslu i u kući. Plašim se da je u pitanju depresija.“ Na tu situaciju osoba gleda sa određenim verovanjem. Ako razmišlja iracionalno: „Ne smem da se osećam depresivno jer to znači da sam slaba.“ Upravo će se osećati depresivno povodom toga što od sebe zahteva da stalno bude jaka. Ako razmišlja racionalno: “Volela bih da se ne osećam depresivno, ali nigde ne piše da ne smem. To što se u poslednje vreme osećam slabije ne znači da sam slaba osoba“. U tom slučaju, osećaće se samo tužno. Smatramo da je tuga zdrava, dok je depresivno raspoloženje nezdrava negativna emocija. Zašto? Zdrave negativne emocije su manjeg intenziteta, kraće traju i vode zdravom ponašanju. Sa druge strane, nezdrave imaju jači intenzitet, traju duže i vode samoporažavajućim ponašanjima. Zdrave emocije su tuga, razočaranost, ljutnja, a njihovi nezdravi parovi su depresija, povređenost, bes.
Kako dolazi do negativnih emocija?
Obično se misli da sama situacija izaziva osećanje. Često preskačemo najvažniji korak koji se nalazi između, a to je kako razmišljamo o datoj situaciji. Dr Albert Elis, ovo preskakanje nazivao je „iskrivljeno razmišljanje“. Ako verujemo da imamo malo ili nimalo sposobnosti da utičemo na svoja osećanja – da sami događaji i situacije neposredno prouzrokuju naše emocije i ponašanje – i mi smo podlegli iskrivljenom razmišljanju. Osećanja mogu biti pozitivna, negativna i neutralna. Većina nas razume da pozitivne misli vode ka pozitivnim osećanjima dok negativne misli vode ka negativnim osećanjima. Ono što zaboravljamo jeste da su i neutralna osećanja moguća, kao rezultat neutralnih misli. Možda reči „miran i spokojan“ najbolje opisuju neutralna osećanja.
Podela negativnih emocija
Negativne emocije delimo na zdrave i nezdrave. Ono što je glavni cilj psihoterapije je da naučimo ljude da sami sebi budu terapeuti. Da nauče da razmišljaju na zdrav, racionalan način kako ne bi sebe dodatno uznemiravali. Zdrave negativne emocije su prirodne, a nezdrave su preterane i čine da se osećamo loše i uznemireno. Normalno je biti tužan u slučaju gubitka, ljut kad neko ne ispoštuje dogovor ili razočaran kad nas neko izneveri, ali zato imamo moć da sprečimo da se u tim situacijama osećamo depresivno, besno ili povređeno. Zato je neizmerno važno obratiti se stručnom licu, psihologu, psihijatru, psihoterapeutu i zatražiti pomoć kako bi patnja trajala što kraće, objašnjava dr Damjanović, specijalista psihijatar. Živimo u sredini gde se o mentalnim poremećajima zna vrlo malo, a na njih se gleda sa dozom stida, prezira, podozrenja. Najčešće se ljudi sa psihičkim patnjama „otpišu“ dok sami ne ozdrave. Kad neko ode na bolovanje zato što je polomio nogu dobija poruke podrške, cveće, pozive. Dok kada je odsutan zbog depresije, prvo krije i moli lekara u domu zdravlja da napiše neku drugu dijagnozu a ako se sazna od čega boluje nastaje tišina. To je tužno i to mora da se menja.
Kako se osloboditi negativnih emocija?
Kad je u pitanju blaga do umerena depresija, može pomoći i upotreba suplemenata na bazi aminokiseline SAM-e (S-adenozil-metionin) uz dopunu kompleksa vitamina B. Ova aminokiselina se prirodno nalazi u našem telu, a njen nedostatak se povezuje sa simptomima depresije i osteoartritisa. Pored toga što se ovaj molekul nalazi u našoj krvi, važno je i kako se dobija. U Tensilen® kapsulama je dobijen prirodnim putem, što znači da se odlično podnosi, nema neželjene efekte i da ne izaziva zavisnost koje se mnogi plaše. Brojne studije dokazale su da se nadoknada aminokiseline SAM-e u većim dnevnim dozama (od 600 do 1200mg), već nakon mesec dana, po terapijskim efektima može porediti sa lekovima za depresiju i osteoartritis.
Zato u svojoj praksi, često preporučujem primenu SAMe uz kompleks vitamina B, koji se nalaze u Tensilenu, jer je to odlična kombinacija za prevazilaženje simptoma blage do umerene depresije.
Negativne emocije, neraspoloženje i anksioznost ne treba ignorisati. Uvek preporučujem da se reaguje na prve njihove naznake, jer štedimo vreme i menjamo kvalitet života na bolje!