Stres je koristan za nas. Stres nas drži na oprezu, pomaže nam da budemo spremni da odreagujemo na opasnost. Svako ko je na poslu bio suočen sa kratkim rokovima ili ko se takmičio u nekom sportu zna da stres mobiliše sve naše sposobnosti i poboljšava naše performanse. Međutim, produženi nivo stresa ustvari deluje suprotno i može dovesti do depresije.
“Kao e-mail i e-mail spam, malo stresa je dobro, ali previše stresa je loše, pa ćete morati da ugasite sistem i startujete ponovo“, kaže dr Esther Sternberg, vodeći istraživač stresa i načelnik neuroendokrine imunologije i ponašanja u Nacionalnom institutu za mentalno zdravlje u Americi. Čak i pozitivni događaji, kao što su brak i novi posao, mogu biti stresni i dovesti do depresije.
Kakva je veza između depresije i stresa?
Naš organizam možemo posmatrati kao fino podešenu mašinu sposobnu da odgovori na nepovoljne faktore iz spoljašnjeg okruženja. Kada se suočimo sa pretnjom, naše telo luči povećane količine određenih hormona koji pomažu da se izborimo sa tom pretnjom.
Ovde je najvažniji kortizol, tzv. „hormon stresa“ koji povećava nivo šećera u krvi dajući nam više energije i stimuliše imuni sistem. Takođe, kortizol kao prirodni alarm komunicira i sa regionima mozga koji podešavaju naše raspoloženje, motivaciju i strah.
U normalnim okolnostima, odbrambeni odgovor našeg tela se sam gasi kada prođe stresna situacija. Nivoi kortizola i drugih hormona tada se vraćaju na normalu. Međutim, u slučajevima produženog i intenzivnog stresa, odbrambeni mehanizmi ostaju dugo aktivni i nivoi kortizola u krvi ostaju povišeni dugo vremena, što remeti važne procese u našem telu.
Kao posledica visokih nivoa kortizola, smanjena je produkcija serotonina u mozgu, što dovodi do psihičkih problema kao što su uznemirenost, depresija, glavobolja, problemi sa spavanjem i oslabljena koncentracija i pamćenje.
Depresija izazvana stresom još više pojačava stres
Bilo da je u pitanju konstantan produžen stres (negovanje teškog bolesnika, pritisak na poslu, loša finansijska situacija…), ili iznenadan stresan događaj (smrt bliske osobe, razvod ili gubitak posla), naše telo se izlaže visokim nivoima kortizola. Kortizol je na početku koristan, ali vremenom dolazi do smanjenja nivoa serotonina što čini da se osećamo bezvoljno, bez energije i motivacije da nastavimo dalje.
Kako nam opada koncentracija i pažnja, sve manje smo u stanju da odgovorimo na zahteve u radnom okruženju, a kako smo pojačano osetljivi, trpe i naši odnosi sa najbližima. Tako upadamo u začarani krug stresa, ličnog nezadovoljstva i neuspeha na svim planovima, što samo još više pojačava nas osećaj stresa.
Kako izaći iz začaranog kruga?
U uslovima pojačanog stresa, često smo u iskušenju da posegnemo za sredstvima za smirenje. Međutim, sredstva za smirenje samo „gase“ naše prirodne odbrambene mehanizme i čine da se osećamo otupljeno i bez energije i ne pomažu nam da pronađemo rešenje.
Nama zapravo nedostaje samo mali podstrek, mali implus dobre energije da bismo razbili ovaj začarani krug. Podstičući produkciju supstanci u našem telu koje podržavaju dobro raspoloženje, imaćemo više energije i motivacije da se uspešno nosimo sa svim problemima koje život nosi.
Kada ste pod konstantnim stresom, preopterećeni ste i imate osećaj da vas problemi savladavaju, vratite svoje nivoe serotonina na normalu, osvežite energiju i učvrstite balans! Mi smo tu da Vas podržimo.