Hrana i mentalno zdravlje – postoji li veza?
Koliko puta ste primetili da je vaše raspoloženje vezano za ono što jedete? Verovatno ste doživeli situaciju kada vam je obrok podigao energiju i učinio da se osećate srećno, ili ste se suočili sa trenucima kada vam je hrana izazvala pad energije i loše raspoloženje. Nije slučajnost da postoji veza između hrane koju unosimo i našeg mentalnog zdravlja. U ovom tekstu istražićemo tu vezu i saznati kako ishrana može uticati na naše raspoloženje.
Neobična veza između stomaka i mozga
Većina nas je svesna da stomak i mozak imaju svoje uloge u našem telu, ali da li ste znali da između njih postoji neobična veza? Mozak je odgovoran za regulisanje naših emocija i raspoloženja, dok je stomak zadužen za preradu hrane i apsorpciju hranljivih materija. Ipak, ova dva organa su međusobno povezana preko nervnog sistema, hemikalija i hormona. Na taj način, hrana koju jedemo može uticati na naše mentalno stanje.
Hrana za dobro raspoloženje
Da li hrana zaista može poboljšati naše raspoloženje? Odgovor je – da! Postoje namirnice koje imaju sposobnost da podignu naše raspoloženje i stimulišu proizvodnju neurotransmitera, hemikalija u mozgu koje utiču na naša osećanja. Na primer, tamna čokolada, bogata antioksidantima, može podići nivo serotonina, koji utiče na popravljanje raspoloženja. Takođe, omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribi poput lososa, mogu poboljšati raspoloženje i smanjiti simptome anksioznosti i depresije.
Namirnice za izbegavanje
Baš kao što postoje namirnice koje mogu poboljšati naše raspoloženje, postoje i one koje bi trebalo izbegavati ako želimo održavati dobro mentalno zdravlje. Preterana konzumacija šećera može izazvati nagli porast energije, ali zatim i pad koji može dovesti do umora i lošeg raspoloženja. Takođe, brza hrana i namirnice bogate zasićenim mastima mogu uticati na naše mentalno zdravlje, doprinoseći stresu i umoru.
Hrana i mentalno zdravlje… Kako se sve to manifestuje?
Uticaj hrane na mentalno zdravlje može se manifestovati na različite načine. Na primer, nedostatak određenih hranljivih materija poput vitamina D, vitamina B12 ili omega-3 masnih kiselina može doprineti pojavi simptoma anksioznosti, depresije i umora. Osećate li se često nervozno, tužno ili iscrpljeno, možda je vreme da obratite pažnju na svoju ishranu.
Takođe, hrana može imati i direktnu vezu sa stresom. Kada smo pod stresom, mnogi od nas posežu za nezdravom hranom, poput brze hrane ili slatkiša, misleći da će nas to “utešiti”. Međutim, takva hrana može privremeno podići naše raspoloženje, ali dugoročno doprinosi većem nivou stresa i osećaju umora. Umesto toga, trebalo bi da se okrenemo zdravijim opcijama hrane koje će podržati naše mentalno zdravlje.
Ključ je u balansu!
Važno je naglasiti da ne postoji magična hrana koja će nam instant poboljšati raspoloženje ili rešiti sve naše mentalne probleme. Ali ono što možemo uraditi je da budemo svesni svoje ishrane i da težimo balansu. Uključivanje raznovrsnih namirnica bogatih hranljivim materijama, poput svežeg voća i povrća, integralnih žitarica, mahunarki i orašastih plodova, može imati pozitivan uticaj na naše raspoloženje.
Takođe, ne zaboravimo na važnost hidratacije. Nedovoljan unos vode može dovesti do umora i pada energije. Stoga, redovno pijte dovoljno vode tokom dana kako biste održali hidriranost.
Saveti za bolje raspoloženje i mentalno zdravlje
- Uključite hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama poput lososa, sardina, lanenih semenki i oraha u svoju ishranu.
- Povećajte unos voća i povrća koje sadrže antioksidante i vitamine koji mogu podržati mentalno zdravlje.
- Izbegavajte preteranu konzumaciju šećera i procesuirane hrane, jer oni mogu izazvati oscilacije raspoloženja i umor.
- Budite svesni koliko hrane unosite i slušajte svoje telo. Prejedanje može dovesti do osećaja težine i nelagode.
- Pored ishrane, ne zaboravite na redovnu fizičku aktivnost, jer vežbanje pomaže da otpustite endorfine, tzv. “hormone sreće”, koji će poboljšati vaše raspoloženje.
- Obratite pažnju na svoje emocionalne i psihološke potrebe. Ponekad hrana može biti način da se nosite sa emocionalnim stresom, ali pokušajte pronaći alternative poput razgovora sa prijateljima, meditacije ili hobija koji vas ispunjava.
- Istražite nove recepte i kulinarske tehnike kako biste održali svoju ishranu zanimljivom i raznovrsnom. To će vam pomoći da ostanete motivisani da se hranite na način koji podržava vaše mentalno zdravlje.
Naše mentalno zdravlje
Naše mentalno zdravlje je kompleksno i zavisi od različitih faktora, a ishrana je jedan od njih. Veza između hrane i raspoloženja je realna i može uticati na naše emocionalno stanje. Uvođenje zdravih navika u ishrani može pomoći u održavanju stabilnog raspoloženja, smanjenju simptoma anksioznosti i depresije te unapređenju opšteg mentalnog zdravlja.
Nemojte zaboraviti da je svaka osoba jedinstvena i da svako telo ima svoje specifične potrebe. Slušajte svoje telo, budite svesni kako hrana utiče na vas i prilagodite svoju ishranu prema svojim potrebama. Neka hrana postane saveznik u održavanju vašeg mentalnog zdravlja i dobrog raspoloženja.
Zapamtite, ishrana može biti put ka srećnijem i zdravijem životu, ali takođe je važno da pružite sebi dovoljno vremena za odmor, rad na emocionalnoj dobrobiti i podršku stručnjaka kada je to potrebno. Zajedno, briga o mentalnom zdravlju i zdravoj ishrani mogu vam pomoći da živite punim plućima i sa osmehom na licu!
Dobro raspoloženje i Tensilen®
Za naše dobro raspoloženje zadužen je tzv. SAM-e (S adenozil L metionin) koji, kao esencijalni sastojak svakog živog organizma, pomaže proizvodnju neurotransmitera serotonin, noradrenalin i dopamin, koji dalje utiču na promene raspoloženja, razvoj depresije i anksioznosti. Telo samo proizvodi SAM-e. Kada je nivo SAM-e nizak, da bi se održao balans u raspoloženju, preporučuje se dodatna suplementacija jer se njegova proizvodnja ne može pospešiti niti uneti kroz ishranu. Kako bismo izbegli oscilacije u raspoloženju u svoju dnevnu rutinu treba uvesti Tensilen®, kompleks vitamina B i SAM-e.